Praca operatora dźwigu — ile zarabia i czy każdy może obsługiwać dźwig?
Praca na dźwigu cieszy się coraz większą popularnością. Coraz większą liczbę chętnych przyciągają przede wszystkim atrakcyjne zarobki, łatwość znalezienia pracy oraz całkiem przystępne jej warunki. Co należy zrobić, by obsługiwać dźwig? Jakie warunki należy spełnić? Czy jest to praca dla każdego? Sprawdź!
Jak zostać operatorem dźwigu? Kurs i uprawnienia
Dźwig to największa maszyna robocza, której wysokość podnoszenia może sięgać nawet 100 metrów. Tak ogromny sprzęt sprawia, że praca operatora dźwigu jest bardzo odpowiedzialna. By móc zatrudnić się na takim stanowisku obowiązkowo należy posiadać odpowiednie uprawnienia operatora dźwigu i kwalifikacje, które wiążą się z ukończeniem specjalistycznych kursów i uzyskaniem zaświadczenia wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Nie są to jednak jedyne wymagania stawiane przed operatorami żurawi wieżowych, czy operatorem dźwigu samochodowego. To wymagające zajęcie, które wymusza posiadanie również określonych cech. Przede wszystkim praca dla operatora dźwigu samojezdnego to fach dla osób skrupulatnych, dokładnych i nie posiadających lęku wysokości. Nie mniej ważne jest także doświadczenie w pracy zespołowej oraz skuteczne porozumiewanie się z innymi pracownikami, którzy w tym samym czasie są na placu budowy. Dodatkowo operator dźwigu w Polsce, czy dowolnym państwie powinien wyróżniać się dużą odpornością psychiczną (jest to praca w dość stresującym środowisku) i zdolnością zachowania zimnej krwi, gdyż jest to zawód, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością na bezpieczeństwo nie tylko własne, ale także innych współpracowników. Nie bez znaczenia jest również dobra kondycja. Jeżeli uważasz, że posiadasz wszystkie powyższe cechy i przed objęciem posady ogranicza Cię tylko brak uprawnień to należy ukończyć kurs operatora dźwigu, zdać państwowy egzamin w oddziale szkoleniowym i rozpocząć nową ścieżkę kariery operatora dźwigowego.
Jak wygląda praca operatora żurawia samojezdnego?
Praca na żurawiu samojezdnym polega głównie na przemieszczaniu, podnoszeniu, opuszczaniu przy wykorzystaniu urządzenia ładunków o znacznej wadze przy przeładunku, załadunku, rozładunku, czy transporcie lub montażu. Operator dźwigu nie tylko prawidłowa obsługa urządzenia, ale także wykonanie szereg różnych innych czynności, które odbywają się przed rozpoczęciem działań oraz po ich zakończeniu. Wszystko ma na celu zagwarantowanie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno operatorowi, jak i pozostałym pracownikom, którzy również znajduje się na danym terenie. Przed zapoczątkowaniem pracy należy zapoznać się ze specyfiką robót, terenem, dokumentacją, czy nawet stanem samego urządzenia. Dobrze jest też ocenić warunki atmosferyczne. Po zakończeniu pracy z kolei operator dźwigu/żurawi samojezdnych powinien zabezpieczyć stanowisko swojej pracy.
Ile zarabia operator dźwigu i żurawia w Polsce?
Zarobki operatora dźwigu zależne są od kilku kwestii. Duże znaczenie ma przede wszystkim doświadczanie, umiejętności oraz zakres obowiązków. Nie mniej ważny jest również rodzaj podpisanej umowy. Inne wynagrodzenie otrzymuje operator zatrudniony na umowę o pracę na pełny etat, a inne osoba, która będzie świadczyć realizacje usługi operatora dźwigu budowlanego w ramach własnej działalności gospodarczej. Spory wpływ ma także region kraju, gdyż tu także mogą występować rozbieżności. Nasza firma cyklicznie poszukuje nowych operatorów i oferuje zatrudnienie, dlatego też jeżeli szukasz pracy operatora dźwigu to zachęcamy do zgłoszenia swojej kandydatury. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z oferty pracy! Wyślij e-mail lub zadzwoń.