Dźwig samojezdny Polan

 

Wiele firm interesuje się ogłoszeniami sprzedaży dźwigów Polan. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa, w szczególności małe, mają potrzebę dokonywania tak dużej inwestycji. Wyjściem naprzeciw firmą, które rzadko prowadzą prace budowlane z użyciem żurawi, jest skorzystanie z oferty ich wynajmu. Dzisiaj praktycznie niemożliwe jest kupienie dźwigu samojezdnego Polan ŻK-161 ani ŻK-162, dlatego warto korzystać z możliwości wynajmu. To również tańszy sposób, dzięki któremu można pracować na tej kultowej jednostce.

Dźwig Polan - historia

Coraz rzadziej można na placach budowlanych spotkać żurawie Polan, które pochodzą jeszcze z PRL-u, kiedy to były na szczycie popularności. Szczególnie dlatego, że w tamtych czasach był mniejszy wybór jakichkolwiek maszyn budowlanych. Niestety, dzisiaj dosyć trudno znaleźć informacje na ich temat, co wiąże się również z tym, że same dźwigi są coraz starsze, przez co rzadko spotyka się ogłoszenia o ich sprzedaży. Producentem tych już kultowych żurawi były Zakłady Mechanizacji Budownictwa „ZREMB”, który mieścił się na ulicy Przasnyskiej 2 we Warszawie. Jednak dzisiaj ich producent już nie istnieje.

Uwagę zdecydowanie przykuwa nietypowe oznaczenie dźwigów i żurawi Polan. Bardzo często pojawia się oznaczenie „ŻK”, które to jest skrótem od „żurawia kołowego”. Charakterystyczna jest również liczba 16, która oznacza maksymalny udźwig 16 ton. Spotkać się można z oznaczeniami: dźwig Polan 161 lub dźwig Polan 162. Ostatnia cyfra oznacza wersje żurawia, odpowiednio: ŻK-161 i ŻK-162. Szacuje się, że Polan ŻK-161 był produkowany mniej więcej w latach 1977-1982, natomiast Polan ŻK-162 to lata 1984-1991. Przedsiębiorstwo ZREMB wcześniej zajmowało się produkcją mniej popularnych dźwigów, poprzedni model nazywał się Lech ŻK-101 i był pierwszą oraz jedyną wersją maszyny oferującej udźwig 10 ton.

Żurawie samojezdne Polan ŻK-162 to pojazdy, które są dostosowane do poruszania się po publicznych drogach, np. pozwala im na to posiadanie odpowiednich kierunkowskazów. Jednak choć mogą przemieszczać się bez przeszkód, trudno je zobaczyć na ulicy, zwykle są one transportowane za pomocą odpowiednich pojazdów. Nadal i dużo częściej dźwigi Polan ŻK-162 można zobaczyć na placach budowy czy parkingach zakładów pracy.

Dźwig Polan - oferta

MAX-BUD1 Tomasz Warchala to firma, która zajmuje się wynajmem dźwigów z operatorem zarówno większym firmą, jak i małym przedsiębiorstwom, którym nieopłacalne jest kupowanie dźwigu na wyłączność. Posiadamy dźwigi i żurawie pochodzące od najpopularniejszych na rynku producentów. Na naszą ofertę w dużej mierze składają się mniejsze dźwigi samojezdne marki Polan. Maksymalny udźwig oferowanego przez nas żurawia Polan wynosi 16 ton. To idealna mniejsza jednostka, która sprawdzi się na dość małych placach budowy czy przy mniejszych zadaniach. Oferujemy maszyny budowlane o doskonałej jakości, a także odpowiadające aktualnym normom bezpieczeństwa. Staramy się wyjść naprzeciw naszym Klientom, dlatego istnieje możliwość wynajmu dźwigu Polan wraz z operatorem. To świetnie rozwiązanie szczególnie dla firm, które nie posiadają własnego dźwigowego. Nasi fachowcy odpowiedzą na wszystkie pytania i postarają się szczegółowo opisać każdy model z naszych dźwigów. Zapraszamy do kontaktu e-mailowego i telefonicznego.